پنجشنبه - ۵ اردیبهشت - ۱۳۹۸
Apr 25 2019
ساعت :

دومین جلسه از سلسله نشست های عصر علوم انسانی تحت عنوان در صحبت استاد احمد نقیب زاده با حضور اساتید، دانشجویان و علاقه مندان، در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی، این جلسه که به منظور تجلیل از مقام علمی استاد احمد نقیب زاده و به همت گروه علوم سیاسی خانه اندیشمندان علوم انسانی و قاسم افتخاری، نسرین مصفا، داود فیرحی، ابوالفضل دلاوری، قدیر نصری، علی دهباشی، سلمان صادقی زاده در تجلیل از مقام علمی و خدمات ایشان به جامعه سخنرانی کردند.

شاگردان و همکاران دکتر احمد نقیب زاده معتقدند که اصلی ترین مسئله پژوهش های او حفظ موجودیت ایران است.

داود فیرحی که به عنوان دانشجو در کلاس های نقیب زاده در دهه شصت حضور داشته است و در حال حاضر با او در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به قول خودش هم حجره است در این مراسم گفت: من به عمد امروز مطلبی برای سخنرانی یاداشت نکرده ام تا هر آن چه که در دلم نسبت به استاد خودم هست را بدون ملاحظه و صادقانه بیان کنم.

فیرحی گفت : وقتی سال 64 وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شدم با یک استاد شیک پوش و منظم مواجه شدم ، برای اولین بار در سال 64 در درس تاریخ روابط بین الملل خدمت دکتر حضور یافتم و این حضور تا به امروز ادامه دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با تصریح به این نکته که من از طریق دکتر نقیب زاده با علوم جدید آشنا شدم، گفت: در سال های دانشجویی ما دو استاد بزرگ در دانشکده عامل تعادل دانشجویان بودند. دکتر بشیریه اندیشه‌های چپ را تدریس می کردو دکتر نقیب زاده هم اندیشه های غیر چپ و لیبرالی را که این امر باعث تعادلی در دانشجویان آن نسل شد و علاقه بیشتر به مطالعه در نسل ما نتیجه همان تعادل بود. 

فیرحی سپس با اشاره به این نکته که آثار تالیفی و ترجمه ای نقیب زاده نتیجه یک طرح منسجم و پروژه ای فکری است ، گفت: تکثر تئوری ها در آثار نقیب زاده و دوری از یکجانبه گرایی باعث نگاه نگاه علمی ، واقع گرایانه و دوری از تعصب در آثار دکتر نقیب زاده شده است. 

فیرحی پیش بینی دقیق تحولات آینده، صراحت لهجه و سخت گیری را از ویژگی های نقیب زاده بر شمرد.

پژوهشگری بزرگترین خصلت نقیب زاده 
قاسم افتخاری استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران که مدتی استاد نقیب زاده بود، می گوید : بزرگترین خصلت نقیب زاده پژوهشگری است؛ مسئله ای که کمتر در دانشگاه های کشور قابل مشاهده است .
افتخاری با بیان اینکه علم باید ثروت تولید کند و این تولید نه از طریق آموزش بلکه پژوهشگری اتفاق می افتد، تصریح کرد: امروزه ما شاهد تقلب علمی و فساد در حوزه عملی در کشور هستیم که باعث شده انگیزه تحقیق را از دانشجویان ما بگیرد در حالی که در نسل های قبل تر تحقیق جایگاه بیشتری داشت.

نقیب زاده کتابخوان حرفه ای 
نسرین مصفا دیگر سخنران این مراسم که در دوره ارشد همکلاس نقیب زاده بود ، گفت: قبل از استخدام به عنوان استاد در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران مسئولیت کتابخانه این دانشکده را برعهده داشتم و در آن زمان می دیدم که بیشترین مراجعه به کتابخانه توسط دکتر نقیب زاده است در واقع کتاب خوان حرفه ای ایشان بود.
وی ادامه داد: در حالی که آن سال ها، سال های جنگ بود و ما مشکلات بودجه ای داشتیم اما آقای نقیب زاده علاقه بسیاری به تجهیز کتابخانه و خرید کتاب های جدید داشتند و پیگیر این امور بودند .
استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران ادامه داد: نقیب زاده نقش مهمی در تولید و غنی سازی ادبیات علوم سیاسی و روابط بین الملل در ایران بر عهده داشت و دراین راه هم موفق عمل کرد.

نقیب زاده استادی شجاع و با اخلاق

در ادامه نشست علی دهباشی، از اساتید دیگر دانشگاه، نقیب‌زاده را آبروی دانشگاه تهران در هاروارد دانست و گفت: آبروی دانشگاه تهران به واسطه این اساتید به وجود آمده است و نقیب‌زاده ادامه نسل افرادی مثل دکتر سیاسی و احسان نراقی است.

وی نقیب‌زاده را دارای شجاعت اخلاقی و سیاسی دانست.

همچنین قدیر نصری، از اساتید دانشگاه در این مراسم گفت: شرم، مانع احمد نقیب‌زاده شد تا بلندگوی کسی نشود و یا کم‌فروشی نکند. من معتقدم او سهم خود را به این مرز و بوم و نسل‌های مختلف پرداخته است.

مسئله فرهنگ مورد توجه نقیب زاده 
ابوالفضل دلاوری استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و دانشجوی سال های دور دکتر نقیب زاده در سخنانی به بیان ویژگی های وی پرداخت و گفت : چهار سال تمام وقت در زمانی که روی رساله دکتری کار می کردم در خدمت دکتر نقیب زاده بودم. وی ادامه داد: این تمام وقت هم به این معنا است که در ساعات مختلف در مهمانی، در منزل و.. خدمت دکتر رسیده و مشورت می گرفتم.

دلاوری با تصریح بر این نکته که نقیب زاده به هیچ وجه در کار علمی دچار تنگ نظری نشده است ادامه داد: دو نقش علمی و روشنگری نقیب زاده از ابعاد برجسته این شخصیت دانشگاهی است.

وی با ابراز تاسف از این که برخی سیاسی کاری ها مانع دیدن شدن شایسته آثار نقیب زاده شد، گفت: فرهنگ و توجه به اینکه هیچ نظریه ای نمی تواند به طور کامل یک حقیقت را توضیح بدهند از ویژگی های آثار علمی وی است .
دلاوری ترجیح عمل بر نظریه و تئوری و حفظ موجودیت ایران را اصلی ترین دغدغه پژوهشی نقیب زاده دانست و گفت: زمانی که رساله دکتری خودم را با مشورت دکتر نقیب زاده می نوشتم هر کجا که شائبه ای مبنی بر امکان تضعیف هویت ملی و به طور کلی ایران وجود داشت، شاهد حساسیت وی بودم .

«دکتر نقیب زاده می گفت باید مراقبت کنیم تا برای برخی جریانات قومی ادبیات علمی تولید ایجاد نکنیم ». 
پس از سخنان همکاران و دانشجویان نقیب زاده ، وی در سخنانی کوتاه بر تلاش خود برای پر کردن فقدان منابع درسی در دروس علوم سیاسی تاکید کرد.
نقیب زاده ادامه داد : وقتی تدریس را در دانشکده حقوق و علوم سیاسی آغاز کردم دیدم برای دروس این رشته منابع مناسبی وجود ندارد و استاد ناچار است یا جزوه بگوید یا اینکه چند منبع را تدریس کند.
وی افزود: پس از مشاهده خلاء و براساس سرفصل های وزارت علوم شروع به نوشتن کتاب یا ترجمه کردم و در سال های ابتدای فعالیتم سالانه یک تالیف یا ترجمه منتشرکردم.
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با تایید سخت گیر بودن خود گفت: اگر سخت گیری کرده ام و بر دانشجویان سخت گرفته ام که این کار را هم انجام داده ام و انکار نمی کنم از استاد خودم یعنی دکتر افتخاری یاد گرفته ام.
در پایان این مراسم، خانه اندیشمندان علوم انسانی، خانه کتاب،دانشگاه تهران و وزارت امور خارجه هر کدام با اهدای لوحها و هدایایی از خدمات علمی دکتر نقیب زاده تقدیر کردند.

اطلاعات تماس

آدرس:

تهران، خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)، نبش

 

ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی

 

تلفن: 021-88911611-3
دورنگار: 021-88928521
کدپستی: 1598666651
   

      

Template Design:Dima Group