پنجشنبه - ۵ اردیبهشت - ۱۳۹۸
Apr 25 2019
ساعت :

اولین جلسه از سلسله نشست های عصر علوم انسانی تحت عنوان در صحبت استاد سید حسین صفایی با حضور اساتید، وکلا، دانشجویان و رهپویان جامعه حقوقی، در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی، این جلسه که به منظور تجلیل از مقام علمی استاد سید حسین صفایی و به همت گروه حقوق خانه اندیشمندان علوم انسانی  و انجمن حقوق شناسی با حضور اساتید و علاقه‌مندان به ایشان برگزار شد. فیلیپ پییر(استاد دانشگاه رن1 فرانسه)، حسنعلی درودیان (رییس پیشین دانشکده حقوق دانشگاه تهران)، حبیب الله رحیمی (دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی)، پاتریس ژوردن( استاد دانشگاه پاریس1 پانتئون سوربن)، سید مصطفی محقق داماد (استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی)، سید محمد هاشمی (استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی) در تجلیل از مقام علمی و خدمات ایشان به جامعه حقوقی کشور سخنرانی کردند.

در ابتدای جلسه دکتر رحیمی در وصف استاد صفایی گفت: استاد صفایی هم  بر فقه، هم بر حقوق مدنی و هم بر شاخه های جدید علم حقوق از جمله داوری و مالکیت فکری مسلط می باشد و همینطور ایشان سرآمد استادان حقوق تطبیقی هستند. وی افزود: استاد صفایی استاد بسیار منظمی هستند و همواره انگیزه و روحیه امید را در جوانان زنده می کنند، ایشان روحیه بی نظیری در مشارکت کارهای جمعی دارند.

پاتریس ژوردن پس از ابراز خوشحالی از شرکت در این نکوداشت ابراز کرد: استاد صفایی مدنی کار و تطبیقی کاری بزرگ و نظیر یکی از بزرگان و پیشکسوتان حقوق فرانسه به نام ژان کربنیه هستند. وی خطاب به استاد صفایی گفت: شما در مورد حقوق مدنی فرانسه کار کردید و در خصوص حقوق مدنی ایران و خاورمیانه بسیار تأثیرگذار بودید و همینطور بسیاری از کارهای شما در مورد حقوق تعهد و مسئولیت مدنی نشان دهنده این است که ما با شما حوزه های مشترکی داریم و به کار تطبیقی در حوزه مسئولیت مدنی بسیار علاقه مند هستیم.

 در ادامه جلسه فیلیپ پییر، با اشاره به اینکه کتاب مسئولیت مدنی تطبیقی، کتاب بسیار جامع و کاملی است، گفت: استاد صفایی در دوران کاری خود در حوزه تطبیقی کار کرده اند که این کار نه تنها باعث غنی شدن این حوزه می‌شود بلکه باعث توسعه محورهای مسئولیت مدنی نیز شده است. او متذکر شد: در حوزه مسئولیت مدنی ما با پیچیدگی های این حوزه روبرو هستیم، حوزه ای که دائماً در حال تغییر است.

 وی در پایان خواستار این شدکه  از طریق استاد صفایی ، همکاری با دانشگاه رن 1 فرانسه و دانشگاه ایران برقرار شود.

 استاد محقق داماد در ابتدای سخنرانی خود متذکر شد: کلمه حقوق در اصطلاح ادبیات ما هم ترجمه قانون است و هم ترجمه حق ها و حقوق دانان مدافع حق ملت هستند و حق از نام های پروردگار است.

ایشان در توصیف استاد صفایی به چند نکته اشاره کردند: 1- استاد صفایی نمونه بارز یک عالم اصیل هستند.        2- یک نمونه واقعی معلم هستند و تمام خصوصیات معلمی را دارند. 3- در دانش حقوق مدنی از اولین کسانی هستند که از حقوق تطبیقی صحبت کردند و با توجه به مطالعاتی که در غرب داشتند، به ایران آمده و کار تطبیقی انجام داده اند.

درودیان در  تجلیل از مقام استاد صفایی اظهار کرد: ایشان  قدیمی ترین و پیشکسوت ترین استاد حقوق مدنی و قافله سالار همه کسانی هستند که در ایران زمین به تدریس این رشته پرداخته اند.

وی درباره ویژگی های کار استاد صفایی بیان کرد: نثر او مانند نظم سعدی و شبیه شعر ایرج است، چراکه نثر او سهل و ممتنع، شیوا و روان می باشد و علی اغم اینکه به نظر ساده می آید اما  نوشتن آن از عهده هرکسی بر نمی‌آید.

سید محد هاشمی در تقدیر از استاد صفایی گفت: ایشان در فضای حقوق عمومی و حقوق بشر فعالیت داشتند و مقالات و کتاب هایشان بسیار عمیق و منصفانه است.

وی افزود: استاد صفایی هم ورود به اندیشه های اسلامی داشتند و هم به اندیشه های غربی و در این زمینه کار تطبیقی انجام دادند.

هاشمی در ادامه به شاخصه های علمی حیات بخش استاد از جمله: تواضع و فروتنی، رفعت در گفتمان، مجادله نیک همراه با بحث و نقد منطقی، حق مداری و عدالت و استدلال حقوقی به عنوان معلم اخلاق، سیاست گریزی و عدالت گزینی، تأکید کرد.

پس از سخنرانی های اساتید رو نمایی از اثر ارزشمند استاد صفایی (کتاب مسئولیت مدنی تطبیقی نوشته استاد صفایی و دکتر حبیب الله رحیمی)، صورت گرفت.

مقدمه ای از این کتاب به شرح ذیل است: حقوق و مسئولیت مدنی که بخشی از حقوق مدنی را تشکیل می دهد در جهان امروز اهمیت فوق العاده پیدا کرده و گرایش به آن دارد که رشته مستقلی از حقوق به شمار آید. به دیگر سخن همانطور که حقوق تجارت یا آیین دادرسی مدنی یا حقوق کار به علت اهیمت و گسترش آن ها از حقوق مدنی جدا شدند و امروزه رشته های مستقلی از حقوق خصوصی یا عمومی تلقی می شوند، حقوق مسئولیت مدنی نیز در کشورهای پیشرفته گسترش و اهمیت روز افزون یافته و می توان آن را رشته مستتقلی از حقوق خصوصی به شمار آورد.

در پایان نکوداشت استاد صفایی، حقوق دان و فقیه برجسته کشور در ضمن سخنرانی خود متذکر شدد: تجلیل از علم، سنت اسلامی می باشد و تشویقی است برای جوانانی که جویای علم هستند . ایشان اولین مشوق خود را  در حوزه حقوق پدرشان، آیت الله سید احمد صفایی، دانستند. همینطور دکتر افشار را مشوق خود در مطالعات حقوق تطبیقی معرفی کردد.

استاد صفایی در توضیح کتاب خود به نکاتی اشاره کرد: در یک نظام حقوقی باید قواعد حقوقی هماهنگ باشد، از اصول و مبانی واحدی سرچشمه بگیرد و ما سعی کردیم در این کتاب  این کار را انجام دهیم.

وی افزود: کتاب مسئولیت مدنی تطبیقی برای تحصیلات تکمیلی نوشته شده و در این کتاب به طور مفصل از حقوق فرانسه و انگلیسس صحبت شده است. در حقوق انگلیس نهادها و اصطلاحات متفاوت هستند و تقسیم بندی ها متفاوت می باشد. ما سعی کردیم با همان مفاهیم و تقسیم بندی هایی که خودمان داریم قواعد حقوق انگلیس را به دست آوریم و با حقوق خودمان مقایسه کنیم.

ایشان ابراز کرد: ما خواستیم در مبانی و ارکان مسئولیت مدنی تصویر روشن و نسبتاً جامعی از حقوق فرانسه و انگلیس به دست آوریم و سپس وجوه اشتراک و افتراق آن ها  را با حقوق کشور خودمان، حقوق اسلام مقایسه کنیم و امیدوارم این کتاب برای دانشجویان، حقوق دانان مفید باشد و شاید بتواند یک تحولی در حقوق ایجاد کند و برای قضات و وکلای دادگستری ما مفید و همینطور در تفسیر قوانین ما کارگشا باشد.

در نهایت به دانشجویان رشته حقوق توصیه کردند: که مطالعات مرتب و تدریجی داشته باشند چرا که باعث می‌شود حقوق دان شوند و به تدریج قدرت استنباط حقوقی پیدا کنند.

اطلاعات تماس

آدرس:

تهران، خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)، نبش

 

ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی

 

تلفن: 021-88911611-3
دورنگار: 021-88928521
کدپستی: 1598666651
   

      

Template Design:Dima Group