پنجشنبه - ۵ اردیبهشت - ۱۳۹۸
Apr 25 2019
ساعت :

نشست “چالش های حقوقی و اجتماعی هویت جنسی در ایران” برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی نشست علمی«چالش های حقوقی و اجتماعی هویت جنسی در ایران» به همت گروه حقوق خانه اندیشمندان علوم انسانی و گروه سلامت جنسی رسش با حضور سخنرانان: جناب دکتر محمد راسخ(استاد حقوق و فلسفه دانشگاه شهید بهشتی)، سرکارخانم دکتر عفت السادات مرقاتی خوئی(دانشیار رفتارشناسی جنسی دانشگاه علوم پزشکی تهران)، جناب دکتر وحید رضا یاسایی (دانشیار ژنتیک پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی)، دکتر بهزاد قربانی (استادیار روانپزشکی، پژوهشگاه ابن سینا)،  جمعی از استادان، پژوهشگران و علاقمندان  روز شنبه 7/7/97 در سالن حافظ خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

در ابتدای برنامه دکتر وحیدرضا یاسایی با اشاره به اینکه بحث اختلال هویت جنسیتی(Gender Identity disorder) از سال 2000 مطرح شده، این موضوع را موضوعی جدید دانست. این حوزه شامل سه بخش مهم بیولوژیک، سایکولوژیک و اجتماعی می شود که هر کدام از این حوزه ها فاکتورهای بسیار مهمی در بروز این اختلال هستند.

او با توجه به اینکه مهمترین بخش تعیین کننده در این موضوع، بخش بیولوژیک است، افزود: از موقع تشکیل تخم تا دو ماهگی تحت هورمون هایی که از جفت ترشح می شوند، بخش آناتومیک جنین شکل می گیرد و مهمترین هورمون هایی که در تشکیل آناتومیک افراد دارای اختلال جنسیتی تأثیر گذار هستند، هورمون های استروژن، تستوسترون، پروژسترون می باشند. این هورمون ها در قسمت هایی از مغز (تالاموس، هیپوتالاموس و دکمه های زیر آن ) از نیمه تشکیل جنین یعنی ماه چهارم و پنجم تأثیر می گذارند. در نتیجه اگر این اختلال بین قسمت های مغز و آناتومیک از نظر ترشح هورمون ها اتفاق بیفتد ما با ‌GRD مواجه هستیم که دیگر بعد از تولد این شکل گیری بسته شده و مغز از نظر بافتی کامل شده است.

 در ادامه دکتر مرقاتی خوئی گفت: کودکان در بین سنین 1تا 2 سالگی می دانند که نسبت به جنس مقابل خود متفاوت هستند و در 3 سالگی می توانند بگویند دختر هستند یا پسر و در نهایت در 4 الی 5 سالگی اینکه چگونه در جامعه نقش بازی کنند را تشخیص می دهند.

او متذکر شد که این بحث به عنوان بیماری شناخته نشده و از آن به عنوان یک ملال جنسیتی یاد می شود. جامعه بر اساس جنسیت، رفتارهای نرمال را تعیین می کند و اینکه از نظر بیولوژیک فرد خود را چگونه بشناسد یا درک کند متفاوت است.

ایشان اذعان کرد که جنسیت یک طیف است. همه افراد مقداری رفتارهای زنانه و رفتارهای مردانه دارند که با توجه به جنسیت آن ها این رفتارها غالب هستند. اگر  در فردی آناتومی او با آنچه هست تطبیق ندارد ناهماهنگی در او ایجاد شده و بیماری محسوب نمی شود.

وی چالش هایی که اقلیت های جنسیتی در جامعه  با آن ها روبرو هستند را عنوان کرد. یکی از این چالش ها وجود استرس است. فردی که در جامعه اقلیت است مردم نسبت به او استرس می گیرند. زیرا فکر می کنند این افراد می خواهند دنیای طبیعی و آرام آن ها را به تلاطم وادار کنند. فکر می کنند اگر یک اقلیت به رسمیت شناخته شود ممکن است به اکثریت آسیب بزند. بنابراین استرس یکی از چالش های بسیار بزرگ است که باعث می شود تفاوت و تبعیض ها اتفاق بیفتد و از انگ‌زنی اجتماعی، تعصبات و انکار کردن حقوق شهروندی در مورد اقلیت های جنسیتی نشأت می گیرد که در این صورت بستر برای سوءاستفاده، حمله و هجوم و توهین های جنسی و قربانی کردن اقلیت های جنسیتی فراهم می‌شود. چالش دوم مربوط به دکترها و مراکز پزشکی است که در درمان و پذیرفتن این افراد با محدودیت مواجه هستند و یا اینکه آنها را می ترسانند از اینکه کاری که می خواهد انجام ندهد. چالش سوم که مهمترین مسئله است، قبول خانواده ها می باشد. اگر خانواده ها آنها را بپذیرند می توانند زندگی خوبی داشته باشند. با توجه به چالش های مطرح شده 62درصد این افراد نمی خواهند دکترها بدانند که آن ها هویت و گرایش متفاوتی دارند، همینطور در بین آن ها خودکشی بیشتر از افراد دیگر است.

 او در نهایت خاطرنشان کرد: به طور کلی برای عوض کردن هویت جنسی این افراد  از طریق شوک الکتریکی ممنوعیت وجود دارد.

در ادامه نشست  دکتر بهزاد قربانی اظهار داشت: بحث جنسیت 4 تعریف مهم دارد که در اختلال هویت جنسی مطرح می باشند:

  • هویت جنسی (sexual identity) فرد از نظر آناتومیک چیست؟
  • هویت جنسیتی (Gender identity) هویتی است که در ذهن فرد شکل می گیرد که من زن هستم یا مرد.
  • رفتار جنسی (Gender Rol) رفتاری که فرد منطبق با آن چیزی که در ذهن خود دارد، پیش می گیرد.
  • گرایش جنسی (sexual orientation) یعنی جهت و سمت و سوی گرایش جنسی فرد به کدام سمت است؟

 ایشان با توجه به آمارهای جهانی افزود: نسبت شیوع تغییر جنسیت در مرد به زن 1 به 30000 است و برعکس نسبت زن به مرد 1 به 100000 می باشد، یعنی به لحاظ آماری تقریباً سه برابر تغییر مرد به زن بیشتر است. اما چیزی که در پزشک قانونی مشاهده می کنیم برعکس و متفاوت این آمار است.

آمارها نشان می دهند که بعد از عمل تغییر جنسیت، درصد رضایت مندی از مرد به زن 70 درصد و از زن به مرد 80 درصد می باشد.

دکتر محمد راسخ سخنران آخر نشست اذعان داشت: مباحث حقوقی و اخلاقی و دینی در چارچوب و محدوده طبیعت کار می‌کنند. اصل اول ما در حقوق و اخلاق و دستورات دینی این است که ما محدود به حدود طبیعی هستیم و علیه طبیعت سخن نمی گوییم. اگر چیزی جزء طبیعت انسان است پس نمی توانیم فرد را مجبور به آن کنیم و او را تغییر دهیم.

 وی اشاره کرد: در اینجا بحث ما بحث هویت جنسی استکه از دو منظر قابل بررسی می باشد: 1- جنس یک امر تماماً فیزیکی است یعنی با بودن اجزایی در بدن فردی مرد و دیگری زن است. زمانی که فردی مابین این حالت باشد، یعنی دارای یک اختلال و بی نظمی است.

2- فرد خودش را از لحاظ بیولوژیک مرد می داند یا زن؟ که این بحث تماماً فیزیکی نیست و روانشناختی است.

بنابراین هم جنس و هم هویت جنسی چون به دو حوزه بیولوژیکی و روانشناسی مربوط می شود، از بحث اخلاقی خارج است و ما آن را به مثابه یک داده می پذیریم و نمی توانیم بگوییم خوب است یا بد.

ایشان متذکر می شود: بحث ما در هویت جنسی زیر دو عنوان خارج از حقوق می تواند قرار گیرد: 1- عنوان حق:   (آیا در یک جامعه به رغم آنکه ما دوست نداریم به آن ها حق برابر داده می شود یا نه؟) 2- عنوان خیر: ( اگر به این افراد حق دادیم ما از لحاظ ماهوی آنها را تأیید می کنیم یا نه؟)

دکتر راسخ میان اصول اخلاقی و اخلاق متعارف هم تفکیکی قایل می شود، که ممکن است در جامعه چیزی متعارف باشد اما اصول اخلاق آن را تأیید نکند و آن ها را نقد کند.

 او در پایان صحبت های خود اظهار کرد : اینکه آیا در یک جامعه رابطه جنسی میان هم جنس مجاز است یا نه، از لحاظ اخلاقی مبتنی بر 5 اصل زیر است که تیپ ایده آل می باشند:

  • سلامت جسمی و روانی 2- محبت و عشق 3- توالد نسل و تربیت   4- نهاد خانواده     5- جامعه سالم

اطلاعات تماس

آدرس:

تهران، خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)، نبش

 

ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی

 

تلفن: 021-88911611-3
دورنگار: 021-88928521
کدپستی: 1598666651
   

      

Template Design:Dima Group