چهارشنبه - ۲۵ تیر - ۱۳۹۹
Jul 15 2020
ساعت :

به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی چهل و دومین نشست علمی شنبه­های روان­شناسی با عنوان «روان­شناسی سالمندی: بازنگری در مفهوم پیری» به همت گروه روانشناسی و علوم تربیتی خانه اندیشمندان با سخنرانی استاد برجسته دکتر حمزه گنجی و با حضور صاحب­نظران، پژوهشگران، دانشجویان و علاقه­مندان به رشتة روان­شناسی عصر شنبه بیست و هشتم ادیبهشت ماه در سالن حافظ این مجموعه برگزار شد.

دکتر گنجی که خود از استادان پیشکسوت علم روان­شناسی در ایران است در ابتدای جلسه به سطوح فردی و زیستی روان­شناسیِ سالمندی پرداختند و اشاره کردند که هیچ انسانی خودش احساس پیری نمی­کند زیرا سالمندی روندی تدریجی و کند دارد. ایشان مسئلة سالمندی را در پرتو بستری چند جانبه بررسی و تأکید کردند که تنها با داشتن منظری زیستی، روان­شناختی، اجتماعی و فرهنگی است که می­توان دربارة مفهوم پیری پژوهش کرد.  فرد سالمند با سطوح زیستی همچون کاهش توانمندی و افت کارکردهای جسمانی و نیز سطوح روان­شناختی مثل حافظه و.. . مواجه است اما در نهایت در یک بستر اجتماعی-فرهنگی هم زیست می­کند. بنابراین دلیل احساس پیری در بسیاری از جوامع به تغییر رفتار دیگران با سالمند باز می­گردد. مسائلی چون از کار افتادگی، وانهادگی و تنهایی، تغییر ناگهانی زیست­بوم و محل زندگی سالمند و...همگی از عوامل روانی-اجتماعی پیری و پیامدهای آن هستند.

بررسی شاخص­های پیری در جامعه از دیگر مباحث مهم این نشست بود. چهار عنصر تعیین کننده­ای که می­توانند مفهوم پیری را در یک جامعه تعریف کنند و حتی برسازندة آن باشند: 1- سن قانونی، 2- سن جسمی، 3- پیری روانی و 4- پیری اجتماعی. از این منظر دکتر گنجی بسیاری از پنداشت­های نادرست روان­شناختی که حولِ مسئلة سالمندی شکل گرفته را نقد کردند و آن­ها را عاری از روابط علت-معلولی دانستند هرچند ممکن است نسبتی یا همبستگی میان اختلال در حافظه و سالمندی باشد اما الزاماً آن­گونه که دیگران گمان می­کنند رابطة علت-معلولی ثابتی میان این دو نیست یا برای مثال درباب مقولة امید به زندگی یا مرگ­اندیشی، این ساختار جوامع مدرن امروزی است که از سالمندان جماعتِ گوشه­گیر و فاقد نیروی کار و نومید و مرگ­خواه می­سازد غافل از آن­که بسیاری از سالمندان کماکان خود را در جریان زندگی می­بینند. ایشان تأکید کردند که شاید مهمترین عامل نگهداری عزت نفس و اعتماد به نفس و بهداشت روانی برای سالمندان این است که احساس کنند سرنوشت­شان در دستان خودشان است و هنوز قدرت انتخاب و تصمیم­گیری مستقل دارند. بدین معنا با پذیرش و تحلیل بحران­ها می­توان از سالمندی به­عنوان دوران هوش متبلور؛ پختگی و رضایت­مندی از زندگی یاد کرد هرچند این همه به ضرورت بازنگری ما در مفهوم پیری و سالمندی باز می­گردد.

 

 

آدرس:

تهران، میدان هفت تیر، بلوار کریم خان زند، خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)،

نبش خیابان ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی

 

 تلفن:

021-88911611-5  

دورنگار:

021-88928521  

کدپستی:

1598666651  
     
           

Template Design:Dima Group