چهارشنبه - ۲۵ تیر - ۱۳۹۹
Jul 15 2020
ساعت :

به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی عصر دوشنبه 28 بهمن ۹۸ در چارچوب سلسله نشست‌های تخصصی اقتصاد اسلامی و به ابتکار گروه اقتصاد خانه اندیشمندان علوم انسانی جلسه ای با حضور دکتر مرتضی عزتی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران در سالن حافظ این مجموعه برگزار گردید.

در آغاز این نشست دکتر عزتی به تبیین چیستی دین و اصول آن پرداخت و آنچه را خدا فرستاده در قالب کتاب به عنوان دین معرفی نمود. وی در ادامه آنچه در قرآن آمده را به چند دسته تقسیم نمود که شامل اصول دین، آنچه توجیه و توضیح این اصول و ابعاد آن و همچنین فروع دین است. وی در ادامه با اشاره به چندین آیه از کتاب خدا، هدف اصلی دین را اخلاق دانست و همه قواعد و آموزه های دینی را یا برای آماده سازی انسان در جهت اخلاقی شدن معرفی نمود یا خودشان آموزه های اخلاقی هستند که تحقق آنها هدف دین است. وی به جنبه دیگری از قرآن اشاره کرد که قاعده های حقوقی هستند که مورد درخواست مردم جامعه آن زمان است که بیشتر آن اخلاقی تر شده و همان قاعده های موجود در سنت آن جامعه است.

عزتی با اشاره به فرستاده شدن پیامبران برای هدایت بشر افزود: اسلام دین الهی است و تنها یک دین الهی وجود دارد. برای همه پیامبران یک دین فرستاده شده است و برای همه هم یکسان است. هدف خلقت انسان نیز متفاوت از دین است. هدف خلقت انسان چیزی جز عبادت نیست.

استاد دانشگاه تربیت مدرس در بیان مقدمات اقتصادی به جنبه دیگری بیانات قرآن کریم پرداخت که همگی بر اخلاق به عنوان محور دین تاکید داشته اند. وی در ادامه به مفاهیم عدالت و قسط اشاره کرد که خود ملکه اخلاقی هستند. وی افزود: حقوق مطرح شده در قرآن جامعه عربی آن زمان است که اخلاقی تر شده است و قاعده های غیراخلاقی که مردم درخواست می کردند و یا می توانستند آن را درک کنند از آن زدوده شده است.

نویسنده کتاب "تحلیل رفتارهای اقتصادی در چارچوب اسلامی" به بیان چیستی اقتصاد پرداخت و افزود: اقتصاد یک موضوع گسترده است. همه موضوع های مربوط به فرآیند تامین نیازها از منابع محدود است.        می توان گفت دانستنی های اقتصادی دو بخش است؛ علم اقتصاد که دانستنی های منتظم قابل استدلال و اثبات با روش های معتبر و پذیرفته شده درباره علم (تخصیص منابع محدود به نیازهای نامحدود انسانی) است. دیگر دانستنی های اقتصادی شامل اخلاق، حقوق، تعریف ها، اعتقادات و باورها (هر آگاهی ای که درباره موضوع اقتصاد در این زمینه ها) هستند.

این استاد دانشگاه با بیان چیستی مکتب اقتصادی اسلام مجموعه باورها و اعتقادات پایه ای(بیشتر درباره ماهیت پدیده ها) یک موضوع کامل است. اگر موضوع ارزشمند باشد مکتب مطرح می شود. این باورها می تواند بر دیگر نظرات و اندیشه ها اثرگذار باشد. وی افزود: دین الهی یکی است و یک مکتب است. دینهای افزوده انسانها دین الهی را متفرق کرده و مکتب های متفاوت ساخته است.

عزتی با اشاره به مفهوم نظام اقتصادی و مکتب اقتصادی اسلام به بیان این مفاهیم پرداخت و تفاوت آنها را چنین تعریف نمود: نظام مجموعه ای از عناصر، قواعد و رابطه های میان آنها است که برای تحقق هدفی پایه ریزی شده است. برخی عناصر، برخی قواعد و برخی رابطه ها می تواند تحت تاثیر دین باشد. نظام می تواند از مکتب، علم و حتی نظرات شخصی ساخته شود ولی تحقق هدف های آن نیازمند طراحی آن برپایه و یا ابزار علمی است.

وی در پایان این طور نتیجه گیری نمود که وجود چیزی به نام علم اقتصاد اسلامی به معنای متفاوت بودن در روش و نتیجه از علم جهانی با ماهیت علم متناقض و ناسازگار است. چون علم متکی به روش و موضوع است نه باور برخی. هر دانستنی با آن روش مانند ریاضیات درباره موضوع اقتصاد به دست بیاید در دامنه علم اقتصاد است. دانستنی های اخلاقی اقتصادی می تواند توصیه ای باشد و متناسب با شرایط فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و ... تنظیم و ارایه شود.

 

 

آدرس:

تهران، میدان هفت تیر، بلوار کریم خان زند، خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)،

نبش خیابان ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی

 

 تلفن:

021-88911611-5  

دورنگار:

021-88928521  

کدپستی:

1598666651  
     
           

Template Design:Dima Group