دوشنبه - ۲۵ آذر - ۱۳۹۸
Dec 16 2019
ساعت :

در ستایش اندیشه سالار سپهر سیاست

آیین نکوداشت دکتر سید محمد رضوی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی آیین نکوداشت اندیشمند فرزانه دکتر سید محمد رضوی، استاد برجسته اندیشه سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به همت گروه علوم سیاسی خانه اندیشمندان علوم انسانی و با همکاری انجمن علوم سیاسی ایران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و بنیاد فرهنگی مصلی نژاد، عصر سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 با حضور جمعی از اساتید، دانشجویان، علاقه مندان و شاگردان قدیمی این استاد اندیشمند در تالار شیخ انصاری این دانشکده برگزار شد.

در این نکوداشت اساتید علوم سیاسی دانشگاه های مختلف کشور  هرکدام به شرح دیدگاه های علمی و اخلاقی و ذکر خاطرات خود با استاد رضوی پرداختند. این مراسم با اجرای دکتر سید جواد صالحی استادیار علوم سیاسی دانشگاه شیراز و با دعوت از دکتر علی­اصغر قاسمی مدیر عامل خانه اندیشمندان علوم انسانی آغاز شد. دکتر قاسمی ضمن خوش آمدگویی به میهمانان محترم برنامه، با تاکید بر خانه اندیشمندان علوم انسانی در حمایت از برنامه­ها و نشست­های علمی و فرهنگی و نقش آن در اجتماع علمی کشور و پاسداشت جایگاه اساتید برجسته حوزه علوم انسانی و برگزاری آیین نکوداشت اندیشمندان و صاحب نظران این عرصه که محل مراجعه و اجماع جامعه علمی و فرهنگی کشور محسوب می­شوند پرداخت.

اولین سخنران این مراسم دکتر محمدرضا تخشید، رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود که در مقدمه سخنان خود ضمن اشاره به جایگاه علمی دکتر سید محمد رضوی، ایشان را یکی از برترین اساتید دوران طلائی علوم سیاسی در دهه های 60 و 70 خورشیدی معرفی نمود. دکتر تخشید ادامه داد استاد رضوی در حوزه ای تخصص دارد که شاید بتوان گفت جزء سخت ترین و پیچیده ترین حوزه های علم سیاست است.

رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد در دوره مدیریت ام همواره در مسائل مدیریتی دانشکده مثل جذب و استخدام اساتید گروه از تجربه ها و نظرات این استاد بزرگ استفاده می­کردیم و ایشان هم بزرگوارانه و با صمیمیت به ما کمک می­کردند ایشان ضمن بیان خاطره­ای عنوان کرند که از ویژگی های استاد رضوی این است که دست گشاده و روحیه بخشنده ای دارد و تا آنجا که در توان داشته اند از کمک مالی به دیگران دریغ نکرده اند.

دومین سخنران در آیین نکوداشت دکتر سید محمد رضوی دکتر قاسم افتخاری استاد بازنشسته روابط بین الملل دانشگاه تهران بود. دکتر افتخاری با تاکید بر این نکته که نه تنها تا مدت ها من و دکتر رضوی در دانشکده هم اتاق بودیم بلکه از نظر گرایشات سیاسی و علمی نیز شدیدا شبیه به هم بودیم و هر دو علاقه خاصی به اندیشه های سیاسی داشته و داریم.

دکتر افتخاری با بیان خاطره ای مشترک با دکتر رضوی در بحبوحه انقلاب اسلامی ایران و نقش ایشان در تشکیل حلقه فکری در آن زمان، عنوان کرد که در جریان انقلاب دکتر رضوی همواره در پی پاسخ به این سوال بود که "چکار می توان کرد تا در ایران تغییری مسالمت آمیز صورت گیرد و در عین حال شیرازه کشور هم نپاشد و در نهایت هم بتوانیم یک حکومت مردمی در ایران تشکیل دهیم؟". این یک اندیشمند بود که همواره مصادیق عملگرایی در او بارز بوده و هست.

سخنران بعدی در این مراسم دکتر فرهنگ رجایی، رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه کارلتون کانادا بود که سخنرانی خود را با عنوان " تصویره انگاره ام از استاد دکتر رضوی" ایراد نمود. دکتر رجایی استاد رضوی را معلمی دانست که اندیشه را برای شاگردان خود تصویرسازی می­کرد و به اندیشه ها صدا و سیما می بخشید تا در ذهن و روان دانشجویانش نقش ببندد. دکتر رجایی برای اثبات مدعای خود از روش تدریس دکتر رضوی مثالی آورد که از ابزارهای گوناگونی برای فهم دانشجو استفاده می­کرد تا جایی که به عنوان نمونه برای تفهیم مفهوم حق طبیعی در ذهن دانشجو، ایشان از نمایشنامه آنتیگونه اثر سوفوکول استفاده می کرد تا برای ما دانشجویان خود این پیام را داشته باشد که برای فهم امر سیاسی می­توان فی المثل از نمایشنامه و مشخصا از تراژدی هم استفاده نمود.

چهارمین سخنران آیین نکوداشت دکتر سید محمد رضوی، دکتر عباس مصلی نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بود که در شروع سخنرانی خود بیان نمود آنچه را که من از استاد رضوی آموخته­ام در درجه اول آرامش بود. چرا که آسایش امری است بیرونی، مانند ثروت که موجب آسایش فرد می­شود. اما آرامش پدیده­ای است درونی و معنوی و آموخته­های من از استادم دکتر رضوی قطعا آرامش بوده است. دکتر مصلی­نژاد با بیان خاطراتی از کلاس درس استاد رضوی گفت هیچگاه به خاطر ندارم که در کلاس درس استاد رضوی را عصبانی دیده باشم و هر بار خود برای تدریس در کلاس درس حاضر می شوم از ابتدا تا انتهای درس به یاد امثال دکتر رضوی، دکتر افتخاری، دکتر عنایت و همه اساتیدی که به من علم آموخته اند هستم.

سخنران بعدی مراسم دکتر ابوالفضل دلاوری، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی بود. دکتر دلاوری که خود از مسئولین برگزاری مراسم آیین نکوداشت دکتر سید محمد رضوی بود در مقدمه عنوان نمود همه ما دانشجویان و علاقه مندان استاد رضوی همواره در انتظار انتشار آثار استاد بودیم و همیشه نقل محفل دانشجویان ایشان بود که کی چشم ما به آثار نوشتاری استاد روشن خواهد شد؟ دکتر دلاوری ادامه داد در طی برنامه ریزی این مراسم متوجه شدیم استاد آثار منتشر شده مغفولی دارند که در لابه لای نشریات دانشگاه چندان دیده نشده است. پس از مشورت با دوستان بر آن شدیم تا این آثار را در قالب یک کتاب به نام نامی استادمان دکتر سید محمد رضوی چاپ کنیم.

در ادامه با دعوت دکتر دلاوری از استاد رضوی و جمعی از اساتید پیش پیشکوست حاضر در مراسم از دو کتاب "اندیشه سالار سپهر سیاست" مجموعه مقالات اهدایی به استاد رضوی و کتاب " معرفت علمی، ارزش و قدرت در علوم سیاسی" که در واقع مجموعه مقالات استاد رضوی در بین سال های 1350 تا 1354 می باشد، رونمایی شد.

پس از آیین رونمایی از این دو اثر ارزشمند، دکتر شهرآشوب رضوی فرزند استاد رضوی به سخنرانی پرداخت. دکتر رضوی ضمن تشکر و قدردانی از خانه اندیشمندان علوم انسانی، انجمن علوم سیاسی ایران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و بنیاد فرهنگی مصلی نژاد که بانیان اصلی برگزاری این مراسم بودند، عنوان داشت بنا ندارم از ویژگی های آکادمیک و علمی پدرم صحبت کنم چرا که شاگردان او بیش از من به این جنبه از شخصیت پدرم اشراف دارند اما دوست دارم بیشتر از خلق و خوی پدرم در زندگی خصوصی اش با شما صحبت کنم. دکتر رضوی ادامه داد که خوش اخلاقی و دموکراتیک منشی از ویژگی های بارز پدرم بوده و هست به طوری که او را می توان نقطه مقابل مرد پدر سالار مستبد شرقی دانست. پدرم هرگز اهل دستور دادن و امرو نهی کردن به فرزندان خود نبود بلکه برعکس در خانه ما همواره گفتگو و چانه زنی توامان بین والدین و فرزندان پذیرفته شده بود و این از خوش اقبالی من و برادرم بود. دیدگاه­های کلان پدرم در مورد آزادی، عدالت اجتماعی، دموکراسی، کرامت انسانی و ... تنها محدود به عنوان شدن در محیط کلاس و دانشگاه نبود و این همواره در روابط خانوادگی و در روابط با دوستان و آشنایانش ساری و جاری بود.

بخش اول این مراسم با اهدا هدایایی به رسم یاد بود از جانب خانه اندیشمندان علوم انسانی، انجمن علوم سیاسی ایران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و بنیاد فرهنگی مصلی نژاد به این استاد برجسته اندیشه سیاسی پایان یافت و پنل دوم مراسم با سخنرانی دکتر داود فیرحی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران آغاز شد. دکتر فیرحی عنوان کرد از نظر من استاد رضوی دو ویژگی بسیار مهم دارد. نخست ایشان استادی تیپ ایدئال برای ما بوده و هست و دوم کاراکتر منحصر به فرد استاد بود که همواره تمیز، مرتب، شیک، زمان شناس، مهربان و در عین حال مقتدر بود. دکتر فیرحی در ادامه سخنان خود خاطره ای را به نقل از رئیس فقید دانشگاه تهران حجت الاسلام عمید زنجانی نقل نمود مبنی بر اینکه در شروع جنگ تحمیلی آقای دکتر رضوی طی نامه ای تمام حقوق خود را تا پایان جنگ برای تامین مخارج جنگ اهدا نمود.

سخنران بعدی این مراسم دکتر عباس منوچهری استاد علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس بود که سخنرانی خود را با موضوع ابهامات موجود در اندیشه سیاسی ایراد نمود این سخنرانی بخشی از مقاله ایشان بود که در مجموعه مقالات اهدایی به دکتر رضوی تحت عنوان " اندیشه سالار سپهر سیاسی " منتشر شده است.

سخنران بعدی آیین نکوداشت دکتر رضوی، دکتر احمد خالقی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران بود. این استاد دانشگاه ضمن بیان این که به اعتقاد ایشان عصر طلایی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بین سال های 1360 تا 1365 بوده به تمجید از اساتید آن سال­ها نظیر دکتر عباس میلانی، دکتر قاضی و دکتر رضوی پرداخت. دکتر خالقی ادامه داد آنچه برای من دانشجو جالب بود این نکته بود که دکتر رضوی آن قدر خوب از اندیشه سیاسی تصویرسازی می­کرد  که من دانشجو به عینه خود را در اعماق شهر- دولت آتن می یافتم برای شخص من اندیشه سیاسی و دکتر رضوی قابل تفکیک نیستند.

دکتر محمد جواد غلامرضا کاشی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی دهمین سخنران این آیین نکوداشت بود. دکتر کاشی عنوان نمود که اگر بخواهم میان اساتیدم یکی را انتخاب کنم که بیشترین تاثیر را در شاکله شخصیتی من داشته، آن شخص قطعا استاد رضوی خواهد بود. دکتر کاشی خاطرنشان کرد که استاد رضوی راوی بزرگان اندیشه سیاسی بود. راوی به این معنا که همواره از خودش حرفی نمی زد و صرفا به نقطه نظرات و آراء همان اندیشمندی که موضوع درس بود می پرداخت و به معنای دیگر به عنوان مولف صحبت نمی­کرد به یاد ندارم استاد رضوی در کلاس درس از خودش و افتخارات علمی­اش برای ما صحبت کرده باشد و یا حس کنیم که با استادی در دانشکده مشکلی دارد و یا جانبدار یا مخالف کسی باشد.

سخنران دیگر این مراسم دکتر حسینعلی نوذری، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج بود. دکتر نوذری ضمن ارائه توضیحاتی درباره آراء برخی از اندیشمندان و زوال اندیشه ورزی در علم سیاست، به بحث و گفتگوهای علمی خود با استاد رضوی پرداخت. دکتر نوذری گفت در دوره دانشجویی ما مجموعا سه جزوه از استاد رضوی، یکی با عنوان " سیر تاریخ دموکراسی" و دو جزوه دیگر با عنوان "تاریخ اندیشه سیاسی در غرب" در انتشارات دانشگاه تهران چاپ می شد که شاید بد نباشد این جزوات استاد بار دیگر به صورت کتاب چاپ شود تا نسل جدید با آثار این استاد ارزشمند آشنا شوند.

آخرین و دوازدهمین سخنران مراسم نکوداشت دکتر سید محمد رضوی، دکتر نسرین مصفا عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود. دکتر مصفا از نقش همسر استاد رضوی در موفقیت و تاثیر گذاری ایشان صحبت نمود و بزرگ منشی، آرامش و سجایای اخلاقی استاد رضوی  مثال زدنی عنوان کرد. دکتر مصفا دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران را مانند عمارتی تایخی دانست که انسان های بزرگی مانند استاد رضوی در آن به تحصیل و تدریس پرداخته­اند و آن را اداره کرده اند تا امروزه ما بتوانیم به درستی آن را مادر دانشگاه های ایران بنامیم. در پایان این مراسم از سوی خانه اندیشمندان علوم انسانی دو کتاب "اندیشه سالار سپهر سیاست" و " معرفت علمی، ارزش و قدرت در علوم سیاسی" که با حمایت بنیاد فرهنگی مصلی نژاد به چاپ رسید بود به حضار اهدا شد.

 

آدرس:

تهران، میدان هفت تیر، بلوار کریم خان زند، خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)،

نبش خیابان ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی

 

 تلفن:

021-88911611-5  

دورنگار:

021-88928521  

کدپستی:

1598666651  
     
           

Template Design:Dima Group