چهارشنبه - ۳۰ مرداد - ۱۳۹۸
Aug 21 2019
ساعت :

در راستای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر بومی سازی علوم انسانی و به­منظور ایجاد فضایی پویا و صمیمی برای بحث و تعامل بیشتر در میان استادان و صاحبنظران علوم انسانی، ارتباط مستمر و پویا بین دانشگاهیان، اعضای انجمن­ها و تشکلهای علمی– تحقیقاتی داخل و خارج از کشور و شناسایی، بومی سازی و انتشار تجربیات برتر در حوزه­های علوم انسانی، پس از اخذ مجوزهای لازم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز با حمایت و پشتیبانی شهرداری تهران، خانه اندیشمندان علوم انسانی در سال 1390 تشکیل و راه اندازی شد. مهمترین اهدف این خانه عبارتند از:

 • ایجاد فضای مناسب برای تبادل اندیشه و گفتگو میان نخبگان و اندیشمندان در حوزه های مختلف علوم انسانی.
 • فراهم آوردن محیطی پویا و دانش محور جهت تقویت فعالیت های گروهی و بین رشته ای در حوزه مختلف علوم انسانی.
 • ارتباط مستمر و پویا بین دانشگاهیان، اعضای انجمن ها و تشکل های علمی و تحقیقاتی داخل و خارج از کشور.
 • شناسایی، بومی سازی و انتشار دانش و تجربیات برتر حوزه های مختلف علوم انسانی داخل و خارج از کشور.
 • پاسخگویی به نیازهای جاری و آینده مجموعه نظام.
 • ترغيب و تشويق دانشمندان، پژوهشگران و دانشجويان در پيشبرد فعاليتهاي علمي‌، پژوهشي و آموزشي.

خانه اندیشمندان علوم انسانی متشکل از 14 گروه علمی است که با حضور و مشارکت حداقل هفت نفر از اساتید متخصص و مجرب آن رشته تشکیل شده است.گروه های زبان و ادبیات فارسی، الهیات و معارف اسلامی، مطالعات قرآنی، تاریخ و باستان شناسی، فلسفه، تربیت بدنی، جغرافیا، مدیریت، اقتصاد، علوم اجتماعی، حقوق، علوم سیاسی و روابط بین الملل ، روان شناسی و علوم تربیتی و زبانهای خارجی متولیان عمده برنامه های خانه اندیشمندان هستند. هر کارگروه دارای یک دبیر و یک شورای علمی متشکل از 5 تا 7 نفر از اساتید برجسته دانشگاهی آن رشته است. همچنین در ذیل هر کارگروه یک کمیته دانشجویی متشکل از 7 نفر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی آن رشته در دانشگاه های مختلف تشکیل شده است. محور های عمده فعالیت هر یک از این کارگروه ها عبارتند از:

 • برگزاری سلسله نشست ها، سمینارها و همایش های محلی، ملی و بین المللی،
 • برگزاری کارگاه های آموزشی و دانش افزایی،
 • برگزاری جلسات نقد و بررسی و رونمایی از آثار علمی و جدید التالیف،
 • برگزاری جلسات گپ و گفت با اساتید پیشکسوت در رشته های مختلف علوم انسانی،
 • حمایت از تألیف، ترجمه، نشر و تولید کتاب و بسته های آموزشی چند رسانه ای،
 • برگزاری نمایشگاه و جشنواره های علمی و فرهنگی،
 • برگزاری مراسم نکوداشت و تجلیل ازپیشکسوتان حوزة علوم انسانی،
 • برگزاری کلاس های درس گفتار اساتید برجسته علوم انسانی کشور،
 • و....

یکی از مبانی فکری و مفروضات موسسین خانه اندیشمندان این بوده که شکل­گیری و تقویت مراکز فرهنگی و نهادهای مدنی بویژه در حوزه های علمی و دانشگاهی می تواند چرخه­ی تولید علم را در کشور تکمیل کرده و با بهره گیری از تولیدات علمی و فکری اصحاب علوم انسانی در جهت حل مشکلات مبتلابه جامعه، زمینه برای توسعه و پیشرفت کشور هموار کند. بر همین اساس خانه اندیشمندان تلاش کرده است با فراهم کردن زمینه های لازم برای همدلی و افزایش تعامل و همگرایی بین صاحب نظران علوم انسانی کشور، باعث هم افزایی ظرفیت های ایشان برای پرداختن به مسایل و موضوعات مهم کشورگردد.

خانه اندیشمندان در طول سالهای فعالیت های خود  توانسته است با جلب همکاری و مشارکت انجمنهای علمی و نهادهای مدنی و فرهنگی کشور، برنامه های متنوع و گسترده ای را برنامه ریزی و اجرا نماید. برگزاری بیش از نهصد و پنجاه برنامه علمی و فرهنگی مشتمل بر تجلیل از اساتید و پیشکسوتان علوم انسانی، رونمایی، نقد و بررسی کتاب، برگزاری درسگفتارهای علمی، کارگاه­های آموزشی و نشست­های علمی و تخصصی و برگزاری تورهای علمی و فرهنگی برای اساتید و دانشجویان و علاقمندان به فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی، از جمله مهمترین فعالیت های خانه اندیشمندان در طول شش سال گذشته یعنی از زمان تاسیس تا کنون بوده است.

اطلاعات تماس

آدرس:

تهران، خیابان کریم خان زند، خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)،

 

نبش خیابان ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی

 

تلفن: 021-88911611-3
دورنگار: 021-88928521
کدپستی: 1598666651
 ایمیل:  info@khaneandishmandan.ir

 

      

 

Template Design:Dima Group