شنبه - ۴ تیر - ۱۴۰۱
Jun 25 2022
ساعت :

گزارش تفصیلی آیین ارج­‌گذاری دو دهه نقش‌آفرینی انجمن علوم سیاسی ایران در سپهر دانش سیاست

نهادی اثرگذار در سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی

 

«آیین ارج­ گذاری دو دهه نقش‌آفرینی انجمن علوم سیاسی ایران در سپهر دانش سیاست»، عصر یکشنبه 22 خرداد 1401 با حضور جمع کثیری از اساتید و دانشجویان رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

 

 

قاسم افتخاری: انجمن باید حوزه تمرکز خود را به جای توصیف واقعیات اجتماعی به نقد واقعیات اجتماعی تغییر دهد

به گزارش روابط عمومی خانه اندیشمندان علوم انسانی، دکتر قاسم افتخاری استاد پیشکسوت رشته روابط بین‌الملل و اولین رئیس هیأت مدیره انجمن علوم سیاسی ایران به عنوان سخنرانی افتتاحیه همایش، سخن خود را با ذکر این نکته آغاز کرد که بعد از حدود دو سال انزوای اجباری، برای ارج­گذاری انجمن علوم سیاسی ایران گرد هم آمده‌ایم. متاسفانه اگرچه از انزوای فردی در حال گذار هستیم، اما در سطح اجتماعی همچنان درگیر انزوا هستیم.

این استاد بازنشسته دانشگاه تهران به تشریح تاریخچه راه‌اندازی انجمن‌های علمی در مجموعه علوم سیاسی در کشورهای پیشرفته پرداخت و اظهار داشت: من از زمانی که در دوره دانشجویی در ایالات متحده آمریکا با انجمن علوم سیاسی آمریکا و انجمن بین الملی علوم سیاسی آشنا شدم. همواره علاقمند بودم تا انجمنی مشابه این دو نهاد در کشور خودمان نیز تاسیس کنیم. زمانی که آقای دکتر مقصودی دانشجوی من بود، از آرزوی خودم با او سخن گفتم. ایشان استقبال کرد و تمامی امور اجرایی تاسیس این انجمن را برعهده گرفت.

افتخاری در پایان به ضرورت‌های انجمن علوم سیاسی در دهه سوم فعالیت خود پرداخت و خاطر نشان کرد: تاکنون کار ما مطالعه در حوزه واقعیات اجتماعی بوده است. اما از این به بعد انجمن باید حوزه تمرکز خود را به جای توصیف واقعیات اجتماعی به نقد واقعیات اجتماعی تغییر دهد.

 

احمد نقیب‌زاده: انجن علوم سیاسی یک نهاد پیرامونی است که نقش بسیار اثرگذاری دارد

پس از سخنان دکتر افتخاری، پیام صوتی دکتر احمد نقیب زاده، استاد بازنشته علوم سیاسی برای حضار پخش شد. نقیب‌زاده در پیام خود با اشاره به خدمات انجمن علوم سیاسی اظهار کرد: انجمن علوم سیاسی از زمان تاسیس خود قدم­‌های بزرگی را برداشته است و برای اینکه بدانیم اینگونه نهادها تا چه اندازه مفید و اثرگذار هستند، باید آن را با دیگر موسسات و نهادهای مشابه مقایسه کرد.

این استاد بازنشسته دانشگاه تهران افزود: نهادهای مشابه انجمن علوم سیاسی ایران را می‌­توان نهادهای «پیرامونی علم» نام گذاشت، نهادهایی که در پیرامون و مکمل دانشگاه فعالیت می‌کنند. موسسات و انجمن­‌های علمی با برگزاری دوره­‌ها، نشست‌­ها و کلاس­‌های کوچک که راجع به موضوعات گوناگون برگزار می­کنند، نقش تکمیلی دانشگاه را برعهده دارند. در کشورهای توسعه یافته از منظر علمی، هر روز جلسات و دوره­هایی این چنینی در حال برگزاری است

 

 

نسرین مصفا: نقشی که انجمن علوم سیاسی ایران در هویت‌بخشی رشته علوم سیاسی ایفا کرده، بی بدیل است

در ادامه دکتر نسرین مصفا، استاد دانشگاه تهران، ابتدای سخنرانی خود گفت: خدا را شاکر هستم که بذری را که دو دهه پیش توسط اساتید علوم سیاسی ایران کاشته شد، رفته رفته به نهالی جوان و امروزه به درختی تنومند تبدیل شده است که در زیر سایه آن صدها استاد و دانشجوی رشته علوم سیاسی برای تعالی این رشته در حال تلاش هستند.

رئیس انجمن مطالعات سازمان ملل افزود: نقشی که انجمن علوم سیاسی ایران در هویت‌بخشی این رشته ایفا کرده، بی بدیل است و باید قدر آن را دانست. کارکرد حرفه­‌ای و توسعه جغرافیای این انجمن در استان­های گوناگون کشور از جمله دستاوردهایی است که شایسته تقدیر و تشکر است.

 

محمدکاظم سجاد‌پور: انجمن علوم سیاسی ایران نقطه اتصال نسل‌های مختلف رشته علوم سیاسی و ایده‌های گوناگون علم سیاست است

دکتر محمدکاظم سجادپور،رئیس اسبق هیأت مدیره انجمن علوم سیاسی ایران در ادامه، انجمن علوم سیاسی ایران را نقطه اتصال نسل‌­های گوناگون دانشجویان و اساتید رشته علوم سیاسی دانست و افزود: علاوه بر این، انجمن متصل‌کننده ایده­‌های گوناگون علم سیاست نیز بوده است. به ویژه همایش‌­های سالانه این انجمن که این نقش اتصال‌بخشی ایده‌­ها را به خوبی ایفا کرده است.

عضو هیأت علمی دانشکده روابط بین الملل وزارت امورخارجه افزود: نهادها به راحتی ساخته نمی­‌شوند و به راحتی نیز حفظ نخواهند شد. انجمن علوم سیاسی ایران در طول این دو دهه نه تنها توانسته خود را حفظ کند، بلکه گسترش نیز یافته است که شایسته تقدیر و تشکر است.

سجادپور همچنین افزود: انجمن علوم سیاسی ایران توانسته جدیت رشته علوم سیاسی را به خوبی مطرح کند. اساساً زندگی یک پدیده جدی است و برای همه ابعاد آن نیز باید جدی بود. اما این مهم کارآسانی نیست و انجمن علوم سیاسی از پس این مهم نیز تاکنون برآمده است.

 

 

حسینعلی نوذری: انجمن علوم سیاسی باید از وابستگی به نهادهای قدرت به هرشکلی خودداری کند

دکتر حسینعلی نوذری استاد اندیشه سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج دیگر سخنران همایش با بیان اینکه استقلال باید جوهر اساسی انجمن علوم سیاسی ایران باشد، گفت: اگر قرار است انجمن کاری موثر و مانا انجام دهد باید از وابستگی به نهادهای قدرت، به هرشکلی خودداری کند. در ارتباط با مسائل اجتماعی و مسائل مهمی که گریبان کشور را گرفته است، انجمن باید اعلان موضع و راه حل ارائه کند.

نوذری اظهار داشت: انجمن علوم سیاسی ایران دوازده کمیته دارد اما جای سه کمیته فلسفه سیاسی، اندیشه سیاسی و نظریه سیاسی به شدت خالی است. کسانی باید در رأس انجمن علوم سیاسی ایران باشند که احساس کنند صلاحیت یدک کشیدن چنین عنوان­‌هایی را دارند و وابستگی به نهاد قدرت نداشته باشند.

 

 

محمدرضا تاجیک: انجمن علوم سیاسی ایران باید عهده­دار تحول ژرف در جامعه باشد

در ادامه دکتر محمدرضا تاجیک، عضو اسبق هیأت مدیره انجمن علوم سیاسی ایران با اشاره به مشکلات موجود در جامعه ایران، خاطرنشان کرد: ما در یک شرایط تعلیق یا آستانه­‌ای قرار داریم و به تبع آن نیازمند دانش سیاسی جدیدی هستیم که بتواند جزیی از راه حل مشکلات جامعه ما باشد. باید بتواند به تعبیر مارکس ضمن تلاش برای رسیدن به یک وضعیت تعدیلی از شرایط و واقعیات جامعه، امکان تحول را فراهم نماید و انجمن علوم سیاسی ایران نیز باید عهده‌­دار این تحول ژرف باشد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: باید با توجه به نیاز جامعه، دانشجویانی را تربیت کرد که به نظریه­‌پردازی بپردازند، بتوانند تولید مفاهیم کنند و نهایتاً بتوانند تولید نظریه در حوزه نظام سیاسی بکنند. امیدورام در این شرایط نگران‌کننده و حساس بتوانیم در انجمن علوم سیاسی ایران جزئی از تاریخ خودمان باشیم.

 

 

دکتر ابراهیم متقی: دانشوران علوم سیاسی نباید خود را از جامعه، فضای دانشگاه و دولت بیگانه بدانند

دکتر ابراهیم متقی، رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به عنوان سخنران مراسم ارج­گذاری دو دهه نقش‌آفرینی انجمن علوم سیاسی ایران خاطرنشان کرد: دانش سیاست باید به حل مسئله کمک کند و حل مسئله به معنی طرح حرف­‌های روشنفکرانه و ایدئالیستی نیست. اندیشمند سیاسی نباید در برابر ساحت تئوری، حرف­‌های انتزاعی بزند.

متقی با بیان اینکه رشته علوم سیاسی در ایران در بحران هویت خودش قرار دارد گفت: رشته علوم سیاسی نه با خودش می­‌تواند رابطه برقرار کند، نه می­‌تواند با دولت رابطه برقرار کند و نه با فضای ژورنالیستی. باید ایدئولوژی، قدرت و دولت را باهم پیوند داد و به یک رویکرد فراگیر رسید. به این منظور نیاز به اساتید حوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل همبستگی و خلق تئوری­‌های کارکردگرایی است. دانشوران علوم سیاسی نباید خودشان را از جامعه، از فضای دانشگاه و از فضای دولت بیگانه بدانند.

 

 

کیومرث اشتریان: انجمن علوم سیاسی ایران و کارگزاران آن فعال و کنشگر سیاسی نیستند

در ادامه دکتر کیومرث اشتریان، رئیس هیأت مدیره انجمن علوم سیاسی ایران نیز به عنوان سخنران دیگر مراسم خاطرنشان کرد: ما در سه سال گذشته در انجمن یک پروژه متمرکز را دنبال کرده­‌ایم. تلاش کرده­‌ایم علوم سیاسی ایران را از فردیت جدا و در عرصه عمومی عرضه کنیم و فعالیت جمعی گسترده­‌تری داشته باشیم. به این منظور کمیته­‌های جدیدی را در انجمن تعریف کردیم. به ویژه در دوره­ پاندمی کرونا که بسیاری از فعالیت­‌ها تعطیل بودند، تلاش کردیم فعالیت­‌های خودمان را با تعریف و تاسیس کمیته­‌های جدید گسترده‌­تر کنیم.

این استاد دانشگاه تهران افزود نباید از یاد ببریم که انجمن علوم سیاسی ایران و کارگزاران آن فعال و کنشگر سیاسی نیستند. فضای انجمن فضایی علمی است و کنشگران آن هم فعالانی علمی هستند. فعالیت‌ها در انجمن در لب مرز مسائل و معضلات حساس روز و مبتلابه جامعه شکل می‌گیرد. تلاش کردیم تاجایی که امکان دارد غیرمتمرکز عمل کنیم و به کمیته‌­های دوازده گانه انجمن اختیار عمل دادیم و این خود باعث شکوفا شدن استعداد و توانایی­‌های این کمیته­‌ها شد.

 

 

ابوالفضل دلاوری: انجمن علوم سیاسی  بحران هویت علوم سیاسی را در ایران حل کرد

در ادامه دکتر ابوالفضل دلاوری، استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه بحث اصلی برنامه بازشناسی نهاد نوپای انحمن است، گفت: با الهام از تئوری توسعه بحران‌ها و توالی‌ها می‌توان به بررسی تطبیقی روند فعالیت انجمن علوم سیاسی پرداخت و نقش انجمن در حل چهار بحران تبیین کرد: بحران هویت، بحران مشروعیت، بحران مشارکت، بحران توزیع.

وی با بیان اینکه انحمن بحران هویت علوم سیاسی را در ایران حل کرد، اظهار داشت: در حوزه مشروعیت دانش سیاست، انجمن علوم سیاسی با تلاش در تولید محتوای علمی، جایگاه ویژه‌ای در فضای علمی ایجاد کرده است.

دلاوری به بحران مشارکت پرداخت و گفت: انجمن علوم سیاسی در عرصه تصمیم‌سازی عملکرد موفقی نداشته اما در عرصه عمومی خوب عمل کرده از جمله در حوزه تولید محتوا در رسانه‌های تخصصی  و عمومی اثرگذار بوده است.

دلاوری در پایان با بیان اینکه انجمن در حوزه حل بحران توزیع موفق نبوده گفت: برخی گرایش‌های علمی در مجموعه علوم سیاسی نحیف مانده و در مقابل برخی دیگر گسترش زیادی یافته است.  لازم است با تلاش انجمن، تعادل ایجاد شود.

 

 

حسین سلیمی: انجمن علوم سیاسی شرایط سخن گفتن به زبان علم را بیشتر فراهم کند

دکتر حسین سلیمی استاد علوم سیاسی دانشکاه علامه طباطبایی به عنوان سخنران دیگر مراسم، گفت: انجمن علوم سیاسی به دلیل ماهیتش می‌توانست پرچالش باشد اما تاکنون قوام پیدا کرده و توانسته گونه‌ها و گرایش‌های مختلف دانش سیاست و افراد مختلف با اندیشه‌های متفاوت را گرد خود جمع کند.

وی با بیان اینکه پدر معنوی انجمن دکتر افتخاری بودند که نوعی مدارا را به همه ما اموختند، اظهار داشت: مشکلات بسیاری در جامعه ایران از جمله زنجیره ارزش جهانی، بحران هویت و... همه نیازمند دانش سیاست است. ما با رویکرد افراط و تفریط و سطحی‌نگری مواجه شده‌ایم که برخی آن را محصول فضای مجازی می‌دانند. برخی از اهالی دانش سیاست، کنشگران فضای مجازی شده‌اند و به زبان علم سخن نمی‌گویند. عده‌ای هم شارحان اصحاب قدرت شده‌اند و دنبال پروژ‌ه‌اند. در میان این دو طیف، یک خلاء بزرگ وجود دارد.

سلیمی به پتانسیل‌های مجموعه علوم سیاسی در ایران اشاره کرد و گفت: بیش از هزار استاد علوم سیاسی و بیش از چهارصد هزار دانش اموخته علوم سیاسی در سطوح مختلف وجود. امیدوار هستیم که جامعه علمی علوم سیاسی به نیازهای جامعه پاسخ دهند.

این استاد دانشگاه علامه ادامه داد: ما به امتزاج افق‌ها نیاز داریم. عمده اندیشه‌هایی که می‌خوانیم به بیان علمی، زمینه‌مند هستند همه در کانتکس تاریخی سخن‌ گفته‌اند. ما هم در کانتکس خاص خود قرار داریم. لازم است امتزاج را ایجاد کنیم. تکرار سخن دیگران مشکل‌گشای ما نیست. ما نیازمند عقلانیت و دانش هستیم.

سلیمی در پایان گفت: باید به زبان علم سخن بگوییم. اگر به زبان علم سخن بگوییم تاثیر حرف ما بیشتر است و کسی هم واکنش نشان نمی‌دهد. ما در انجمن علوم سیاسی جمع می‌شویم تا زبان علم سخن بگوییم‌. در هر تشکیلاتی که سخن به زبان علم بیان بشود خریدار دارد. امید است انجمن علوم سیاسی شرایط سخن گفتن به زبان علم را بیشتر فراهم کند.

 

ارسلان  قربانی: انجمن علوم سیاسی باید در نهادهای سیاستگذار و تصمیمساز اثر بگذارد

در ادامه  ارسلان  قربانی شیخ نشین استاد روابط بین‌الملل دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه عصر جدید درهم‌تندیگی عوامل اثربخش و مبتنی بر مدل مکانیک کوانتمی است، گفت:  یکی از کنشگران اصلی اثرگذاری دانش، انجمن‌های علمی هستند. انجمن‌ها می‌توانند در بخش نرم‌افزاری کمک فاحشی بر تصمیم‌سازی در سیاست خارجی و حوزه سیاسی بکنند.

قربانی با تاکید بر نقش‌آفرینی انجمن در خلاء تصمیم سازی، بر بومی‌سازی دانش سیاست تاکید کرد و گفت: همه‌ ما نگران این هستیم که مقصد علم سیاست از تلاش‌های اساتید ما دیر بماند. بومی کردن علم سیاست برای تعالی کشور ما ضروری است.

وی اظهار کرد: انجمن علوم سیاسی در نهادینه کردن مطالعات علم سیاست موفق بوده اما باید در نهادهای سیاستگذار و تصمیم‌ساز نیز اثر بگذارد.

 

محمدرضا مجیدی: پیشگامی و‌ پیشرانی انجمن علوم انسانی  را در امور علمی و مدنی نمیتوان نادیده گرفت

در ادامه دکتر محمدرضا مجیدی استاد دانشگاه تهران با تاکید بر کاربرد دانش در زندگی شهروندان گفت: من معتقد به علم نافع هستم. باید در عرصه عمومی به زبان علم سخن گفت. اتاق فکر‌هایی لازم است که پل ارتباطی بین دانش و حوزه اجرا باشد و بار بر زمین مانده گروه‌های علمی را به دوش بکشند.

وی با بیانکه ما در خلا سیر نمی کنیم گفت: کشور ما مشکل حکمرانی دارد. اینکه انجمن علوم سیاسی اخیرا به بحث آب و برق ورود کرده، کار ارزشمندی است.

وی در پایان گفت: انجمن علوم سیاسی، جمع مدنی بزرگی است. پیشگامی و‌ پیشرانی انجمن را در امور علمی و مدنی نمی‌توان نادیده گرفت.

 

 

مجتبی مقصودی: در شرایط سیاسی هیچ نشانی از احزاب نیست، انجمن علوم سیاسی خوش درخشیده است

دکتر مجتبی مقصودی ربیس پیشین انحمن علوم سیاسی، سخنران بعدی مراسم بود. وی با بیان اینکه بزرگداشت بیستمین سالگرد برای علوم سیاسی و انجمن علوم سیاسی روز تاریخی است، گفت:  تکریم دانش سیاست و انحمن علوم سیاسی از سوی نهاد خانه اندیشمندان اقدام بسیار ارزشمندی است. امیدواریم نکوداشت دیگر نهادها هم مورد توجه خانه قرا بگیرد.

وی با بیان اینکه دو دهه از زندگی من مصروف نهادسازی در انجمن علوم سیاسی و انجمن صلح شده گفت: باید به این پرسش جواب بدهیم که انجمن و‌ رشته علوم سیاسی در کجای قدرت قرار دارد و چه نسبتی با جهان واقع دارد؟ تاکنون انجمن علوم سیاسی در این حوزه‌ها، ملاحظات خود را به زبان علمی بیان کرده و در شرایط سیاسی هیچ نشانی از احزاب نیست، انحمن علوم سیاسی خوش درخشیده است.

مقصودی در ادامه به معرفی کتاب‌هایی پرداخت که در بخشی از این آیین نکوداشت رونمایی شدند. وی کتاب «انجمن علوم سیاسی و سیاست‌ورزی از آرمان‌شهری تا واقع‌گرایی» را روایتی دست اول و بی واسطه از درون و با نگاهی آسیب‌شناسانه به ده سال اول فعالیت انجمن دانست و گفت: این کتاب بازنمایی تحلیلی یک دهه فعالیت‌های رشته علوم سیاسی که روندی صعودی، گسترش‌یابنده‌ و تکامل‌یافته در بستری از سازگاری و همدلی اعضا دارد.

 وی با تاکید بر سازگاری دموکراتیک در فعالیت‌های  مدنی گفت: انجمن یک سرمایه عظیم علمی در هویت‌سازی، مرجعیت‌‌یابی و ایجاد ظرفیت گفتگویی است. مقصودی در پایان به آسیب‌شناسی انجمن علوم سیاسی پرداخت و اظهار داشت: دولتی شدن و اپوزیسیون شدن دو افت بزرگ است. افراط و‌ تفریط انجمن را به بیراهه می‌برد. انجمن علوم سیاسی خانه ما است. خانه هر کسی که فکر می‌کند می‌تواند بهتر مدیریت کند.

 

حشمتالله فلاحتپیشه: علوم سیاسی نمیتواند به امر سیاسی ومسایل حکمرانی بیاعتنا باشد

در ادامه دکتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در سخنانی با بیان اینکه در حوزه عمومی کار کردن سخت است، گفت: در افق ۱۴۰۴ باید حداقل چهار و نیم درصد درآمد نفت صرف تحقیقات بشود. علوم سیاسی نمی‌تواند به امر سیاسی و‌مسایل حکمرانی بی‌اعتنا باشد. این دولتی شدن نیست. وظیفه است. میل به فرزانگی خوب است اما میل به این دنیا بودن وظیفه است.

وی یا بیان اینکه عالم علم سیاست نباید در خانه بنشیند، گفت: انجمن علوم سیاسی و علمای سیاست در سه صحنه باید حضور موثر داشته باشد: یک) در حوزه اجرای قانون: متاسفانه قوانین گزینشی اجرا می‌شوند. دو) تلاش برای اجرایی کردن تکالیف دولت: دولت‌ها زیر بار تکالیف خود نمی‌روند. سه) دفاع از حوزه عمومی: حوزه عمومی بیش از همه در ایران مورد دخالت دولت‌ها قرار می‌گیرد.

 

ماندانا تیشهیار: در بیستمین سالگرد تاسیس، انجمن علوم سیاسی به قطب مطالعات علوم سیاسی در منطقه تبدیل شود

در ادامه دکتر ماندانا تیشه‌یار استاد دانشگاه علامه طباطبایی در سخنان کوتاهی گفت: امیدوارم انجمن علوم سیاسی طی یک برنامه پژوهشی ویژه، فرصتی فراهم کند تا استادان و‌ دانشجویان، اندیشه‌ورزی در حوزه علوم سیاسی را از دوران باستان تا کنون بررسی کنند تا ما بتوانیم یک مکتب فکری در علم سیاست در ایران  داشته باشیم.

وی افزود: هم‌اکنون استادان علوم سیاسی در کشورهای همسایه در بومی‌سازی اندیشه های سیاسی کار می‌کنند. انجمن می‌تواند محملی برای گفتگوی علمی با آن‌ها باشد. امید است در سی‌امین سالگرد تاسیس، انجمن علوم سیاسی به قطب مطالعات علوم سیاسی در منطقه تبدیل شود.

 

 

علی اسمعیلی اردکانی: انجمن علوم سیاسی در آگاهیبخشی نقش ویژهای ایفا کرده است

در ادامه برنامه دکتر علی اسمعیلی اردکانی استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی در سخنانی با تاکید بر اینکه حضور و مشارکت مخاطبان، پیشران اساسی استمرار حیات نهاد است، گفت: انجمن علوم سیاسی در آگاهی‌بخشی نقش ویژه‌ای ایفا کرده است. انجمن در بزنگاه‌ها حضور داشته. از جمله برگزاری چندین نشست درباره برنامه هسته‌ ای ایران که تاثیر بی‌بدیلی در پیشرفت مذاکرات داشته. همچنین در تغییر سرفصل‌های رشته علوم سیاسی بدون هرگونه سیاست زدگی نقش موثری ایفا کرده است.

وی به فقر پارادایمی انجمن علوم سیاسی اشاره کرده و اظهار داشت: انجمن علوم سیاسی اگر بخواهد مرجعیتش را حفظ کند باید در هر دوره‌ای با تمرکز بر یک یا دو مساله کلیدی، برنامه هایش را تنظیم کند والا اثرگذاری‌اش کمتر می‌شود.

دی در پایان گفت: برنامه ده ساله آینده انجمن علوم سیاسی باید بر دو موضوع متمرکز باشد: اول کمک به حکمرانی برای شادکامی و‌ نیک‌زیستی و دوم تفکر نقادانه برای عمق‌بخشی و کمک به مرجعیت علم سیاست.

 

علی ربیعی: ما حرف از جامعه مدنی زیاد زدیم اما نهادهای مدنی را استوار نکردیم

دکتر علی ربیعی سخنران پایانی آیین ارج‌گذاری دو دهه نقش‌آفرینی انجمن علوم سیاسی در سپهر دانش سیاست بود که در سخنانی ضمن تجلیل از انجمن علوم سیاسی و دانشوران علم سیاست گفت: من این روزها به امکان‌ تسلی‌بخشی در شرایط سخت امروز  فکر می‌کنم. امام خمینی انسانی صادقی بود واقعا می‌خواست فقر نباشد و مردم با کرامت زندگی کنند. ما دنبال مشارکت سیاسی و اجتماعی بودیم. دلمان نمی‌خواست انسان‌ها برای تامین معیشت خود این چنین در زحمت باشند. آرمان ما این نبود. پدران قانون اساسی ما صادق بودند. اما پرسش این است، وضعیت ما اکنون چرا چنین شده است؟

وی ادامه داد: یکی از دلایل ایجاد وضعیت فعلی، فقدان دانش برای درک‌ درست از جهان و داخل است. ما در دعوای عاملیت و ساختار، در سیاستگذاری و سیاست‌رانی در ساخت قدرت با فقدان دانش مواجه هستیم.

ربیعی از دو امتناع همزمان در عرصه مدنی و سیاسی یاد کرد و گفت: ساخت قدرت مایل نیست از روشنفکری استفاده کند و روشنفکری هم مایل نیست با ساخت قدرت کار کند. ما باید نهاد مدنی را پاس بداریم. ما متاسفانه حرف از جامعه مدنی زیاد زدیم اما نهادهای مدنی را استوار نکردیم.

ربیعی در پایان گفت: انجمن علوم سیاسی باید حداقل سه کارکرد داشته باشد: 1. تولید علم و دانش: اینقدر باید نوشت که نادانی زیر خروارها نوشته خفه بشود. ۲. گفتگوی اجتماعی: انجمن به دانشوران فرصت هم‌افزایی می‌دهد. 3. میانجی‌گری اجتماعی: جامعه ما بدون میانجی شده. مردم و ساخت قدرت بی‌پناه هستند. ما میانجی ها را از بین برده‌ایم.

 

 

در ابتدای این همایش، دکتر محمدسالار کسرایی، دبیر علمی مراسم ارج­گذاری در سخنانی خاطرنشان کرد: تاکنون مراسم نکوداشت جمع قابل توجهی از اصحاب و بزرگان علوم انسانی کشور در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شده. سیاست جدید خانه این است که نکوداشت انجمن­‌های علمی، موسسات مدنی و حتی سازمان­‌های دولتی را که در توسعه حوزه علوم انسانی نقش فعال و موثری دارند نیز برگزار نماید.

رئیس پژوهشکده مطالعات اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: پیش از این خانه اندیشمندان علوم انسانی برای موسسه سحاب و انتشارات ارجمند مراسم نکوداشت برگزار کرده و انجمن علوم سیاسی ایران نیز سومین نهاد فعال در حوزه علوم انسانی است که خانه برای آن مراسم نکوداشت برگزار می‌­کند و امیدواریم این مراسم موجب تحرک بیشتر این انجمن شود.

دکتر سید جواد صالحی، مدیر گروه علوم سیاسی خانه اندیشمندان علوم انسانی در ادامه گفت: خانه اندیشمندان علوم انسانی همواره تلاش کرده بستری برای همدلی و تعاطف میان اصحاب علوم انسانی باشد که خلاء آن بسیار حس می­‌شد. برای این کار گروه‌هایی در خانه تشکیل شد که گروه علوم سیاسی یکی از همین گروه­‌ها است.

صالحی با ذکر این نکته که این جلسه نخستین جلسه­‌ای است که در دوران پسا کرونا و به صورت حضوری در گروه علوم سیاسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می­‌شود، ادامه داد: رشته علوم سیاسی از منظر نهادی خلاءهای بسیار زیادی دارد. پیش از انقلاب تلاش­‌هایی صورت گرفته بود اما هیچگاه این تلاش‌­ها موجودیت پیدا نکرد. امروزه شاهد هستیم که نهادهایی علاوه بر انجمن علوم سیاسی ایران همانند انجمن مطالعات صلح ایران، انجمن ایرانی روابط ‌لملل، انجمن مطالعات غرب آسیا و ... در حال فعالیت هستند و این مهم را باید به فال نیک گرفت و سپاسگذار انجمن علوم سیاسی ایران بود که این چراغ را روشن کرده است.

 

 

در بخشی از آیین‌ ارج‌گذاری دو دهه نقش آفرینی انجمن علوم سیاسی ایران، کتاب‌های « نقشه راه دانش سیاست در ایران» و «انجمن علوم سیاسی و سیاست­‌ورزی؛ از اندیشه آرمان شهری تا واقع‌گرایی»با حضور دکتر افتخاری، دکتر ربیعی، دکتر مقصودی، دکتر قاسمی، دکتر سلیمی، دکتر اشتریان، دکتر کسرایی و دکتر مصفا رونمایی شدند. این کتاب‌ها که به همت دکتر مجتبی مقصودی و خانم منیره عرب گردآوری شده‌اند، به نقش انجمن علوم سیاسی ایران در توسعه رشته علوم سیاسی و فعالیت گسترده در برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌ها و انتشار مجلات و کتاب می‌پردازد.

 

 

 

 

آدرس:

تهران، میدان هفت تیر، بلوار کریم خان زند، خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)،

نبش خیابان ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی

 

 تلفن:

021-88911611-5  

دورنگار:

021-88928521  

کدپستی:

1598666651  
     
           

Template Design:Dima Group